anoreksjaAnoreksja (jadłowstręt psychiczny) – to śmiertelna choroba charakteryzująca się celową utratą wagi ciała. To uzależnieniu od niejedzenia. Chorzy zrzucają wagę ciała głodując, spożywając minimalną ilość pokarmów, wykonując ciężkie ćwiczenia fizyczne, stosując środki przeczyszczające, prowokując wymioty. Mają zniekształcony, nieprawidłowy obraz własnego ciała. Panicznie boją się otyłości. Choroba doprowadza do wyniszczenia organizmu, zaniku łaknienia, obniżenia nastroju, wycofania się z życia, a nawet depresji, której towarzyszą myśli bądź próby samobójcze

Objawy anoreksji.:

  • ograniczenie ilości spożywanych pokarmów
  • niedowaga (BMI poniżej 17,5)
  • zaburzenia hormonalne – brak miesiączki od 3 miesięcy
  • lęk przed otyłością
  • zniekształcony obraz własnego ciała
  • objawy somatyczne będące skutkiem spadku masy ciała: bóle głowy, niskie ciśnienie krwi, obrzęki dłoni i stóp, wypadanie włosów, zimne dłonie, nadmierne pocenie się, sucha łuszcząca skóra, meszek na twarzy, dłoniach i ciele

 

Leczenie anoreksji to proces bardzo trudny i długotrwały. Nie istnieją leki na anoreksję. Farmakologia pomaga w leczeniu zaburzeń współistniejących z tą chorobą. Decyzja o hospitalizacji zapada w sytuacji zagrożenia życia chorej np. w wyniku spadku masy ciała poniżej 25 proc. masy należnej, poważnych zaburzeń somatycznych i psychicznych (ważna ocena ryzyka samobójstwa).

Podstawowym sposobem leczenia anoreksji jest psychoterapia indywidualna i grupowa. Psychoterapia pomaga dotrzeć do przyczyn destruktywnych zachowań i pozbyć się obsesyjnych myśli związanych z odchudzaniem. Dzięki niej pacjentka zmienia samoocenę i zniekształcony obraz swego ciała. Zaczyna rozumieć własne emocje i zachowania. Przyczyny anoreksji są bardzo złożone. Znaleźć je można np. w wewnętrznych konfliktach w sferze seksualnej, rywalizacji, usamodzielniania się.

Problemy związane z doświadczeniem zaburzeń psychosomatycznych i psychicznych leczone są poprzez pobudzanie zdrowych mechanizmów obronnych przywracających stan równowagi psychofizycznej, a także poprzez zmianę sposobu myślenia, interpretacji rzeczywistości, postaw, nawyków i sztywnych przekonań. W leczeniu anoreksji ważne jest przyjęcie sposobów radzenia sobie z trudnymi, stresującymi sytuacjami w sposób korzystny dla siebie, a nie destrukcyjny, niszczący ciało i psychikę.